Uncategorized

Mnoho lidí si nastaví budík, aby nezmeškali krmení.

Mnoho lidí si nastaví budík, aby nezmeškali krmení.

Pokud se vaše kočka během procesu pohne, jemně následujte její gesto. Pak stiskněte tlapku tak, aby jeden hřebík přesahoval. Okamžitě pusťte a dejte své kočce pamlsek. Pokud můžete, dělejte to dvakrát nebo třikrát denně, dokud si na to vaše kočka nezvykne a nebude se zdát, že se tolik brání.

Seznamte se s Clipperem

Neznámé předměty mohou být pro vaši kočku stresující. Nechte nůžky venku, kde je vaše kočka může prozkoumat. Můžete na nich dokonce nechat pamlsek, abyste kočku povzbudili, aby očichala a seznámila se s nimi. 

Některé kočky se bojí zvuku, který střihač vydává při stříhání nehtů. S kočkou na klíně vložte do nůžek kousek suchých špaget. Držte nůžky blízko jejich tlapek a jemně masírujte jednu tlapku, poté nudli nakrájejte tak, aby vydávala praskavý zvuk. Okamžitě dejte své kočce odměnu za přijetí hluku a masáže.

Pokračování

Čas na klip

Poté, co jste strávili čas na to, abyste si kočku zvykli na tento nápad, je čas vyzkoušet stříhání. Dejte si kočku do klína čelem od vás. Vezměte jednu z tlapek své kočky do ruky a jemně na podložku zatlačte, dokud jasně neuvidíte její dráp. Pokud dráp potřebuje zastřihnout, řežte pouze ostrý hrot a ujistěte se, že se vyhnete rychlému.

Jakmile si ostříháte nehet, okamžitě tlapku uvolněte a dejte kočce odměnu, pokud si všimne, co děláte. Pokud je vaše kočka uvolněná a zdá se, že jí stříhání nevadí, přejděte na jiné nehty.

Mnoho koček si bude stěžovat poté, co jste si ostříhali dva nebo tři nehty. Pokud se to stane, zastavte se a nechte je jít. Vždy kočku po trimování odměňte pamlskem nebo speciální hračkou. To vaší kočce ukáže, že stříhání není stresující a vede k zábavě. Možná budete potřebovat několik krátkých sezení, abyste jim ostříhali všechny nehty.

Nikdy nestříhejte rychle

Když se podíváte na drápy své kočky, uvidíte tmavší část uvnitř většinou čistého, tvrdého exteriéru. Tomu se říká rychlý. Je to místo, kde se nacházejí nervy a krevní cévy. Nikdy nestříhejte rychle, jinak by vaše kočka mohla krvácet a cítit se nepohodlně. Pokud jste si někdy zlomili hřebík, víte, proč to kočky nemají rády. Místo toho zastřihněte pouze bílou část drápu.

Vždy je lepší nechat více drápů, než řezat příliš hluboko. Možná budete chtít mít po ruce tyčinku nebo prášek. Můžete jej použít k zastavení krvácení, pokud se náhodou říznete příliš hluboko. Tyto produkty najdete ve většině obchodů s chovatelskými potřebami. 

Plán ořezu

Většina koček by si měla nechat zastřihnout drápky každý týden a půl až dva týdny. Když se dostanete do rutiny, bude snazší udržet nehty vaší kočky pod kontrolou. Pokud máte potíže se zastřihováním jejich drápků, můžete požádat o radu kadeřníka nebo veterináře.

ASPCA důrazně odrazuje kočky od hlávkování. To může vést k přetrvávajícím komplikacím a bolesti. Místo toho dejte svým kočkám místa na škrábání, promluvte si s veterinářem o krytech nehtů nebo jim nehty pravidelněji zastřihujte.

Pokračování

Čeho se vyvarovat

Nikdy se nesnažte své kočce stříhat nehty, když je rozrušená nebo když máte špatnou náladu. Díky tomu je proces více stresující. Se stříháním nehtů nikdy nespěchejte. Můžete řezat příliš hluboko a rychle proříznout. Nenadávejte ani netrestejte svou kočku za odpor. Jen se tak vyhnou dalšímu ořezávání. Nesnažte se své kočce ostříhat všechny nehty najednou. WebMD Medical Reference Recenze: Amy Flowers, DVM, 28. června 2021

Zdroje

ZDROJE:

ASPCA: „Prohlášení o postoji k vyřazování koček.“

Humane Society of United States: “Střihování kočičích drápů.”

International Cat Care: “Zastřihování kočičích drápů.”

MSPCA-Angell. “Jak zastřihnout nehty vašeho mazlíčka.”

Wisconsin Humane Society: “Střih kočičích nehtů 101.”

Není nic lepšího než otevřít okna za teplého letního dne. Ale touha užít si počasí může vést k ohrožení vašich mazlíčků, zvláště pokud máte kočičí přátele. Pokud máte nestíněná okna a bydlíte nad přízemím, jejich otevření by mohlo vaši kočku vystavit riziku „syndromu výškových budov“ nebo vypadnutí z okna a zranění. 

Mnoho lidí předpokládá, že protože kočky dokážou přežít pády z vysokých míst, vždy odejdou bez zranění. To není tento případ. Zatímco kočky mají jedinečnou schopnost často přistávat na nohou, stále jim hrozí vážná zranění při pádech, která mohou zahrnovat: 

Rozbité čelisti Zlomené zuby Zlomené končetiny Proražené plíce

Kočky mohou a také zemřít na pády. 

Jak závažný je high-rise syndrom u koček? Velmi. Během letních měsíců vidí veterináři ASPCA až pět koček týdně, které spadly z vyvýšeného místa a zranily se. Pouhé otevření okna může každý rok vést k mnoha zraněním domácích zvířat. Zde je rozpis některých faktů o syndromu výškových budov a jak se tomu vyhnout. 

Rychlá fakta: Syndrom vysokého vzrůstu koček

Je snadné předpokládat, že protože kočky milují vyvýšená místa a pravidelně je vyhledávají, jsou bezpečné a zdravé, ať vyšplhají kamkoli. Bohužel tomu tak není. Zatímco kočky se obvykle mohou svými ostrými drápy držet větví stromů a dřevěných povrchů, jiné povrchy, jako je beton nebo plast, jsou náročnější. Ze stejného důvodu jsou kočky bez drápů vystaveny ještě většímu riziku. 

Další běžnou mylnou představou je, že pád z nižší výšky není pro vašeho mazlíčka nebezpečný. Pád z jedno- nebo dvoupatrového okna však může vaši kočku ve skutečnosti vystavit většímu nebezpečí než vyšší pád. Chvíli trvá, než se vaše kočka otočí a přistane na nohou; krátké pády jim k tomu nemusí stačit, což vede ke zranění. 

Naštěstí pro majitele domácích zvířat je nepravděpodobné, že by kočky někdy skočily z vysokého okna, pokud nevěří, že bezpečně přistanou. Kočky mají přece vynikající instinkty přežití. To znamená, že k mnoha případům syndromu výškových budov dochází, když kočka náhodně spadne z vysokého okna nebo požárního schodiště. 

Pokračování

Zatímco kočky mají vynikající instinkty přežití, mají také tendenci se hyperfokusovat na cokoli, co je zajímá. Pták nebo brouk poletující těsně za jejich dosahem je může rozptýlit natolik, že je vyleká hlasitý zvuk nebo silný vánek a způsobí jejich pád. 

Když kočka spadne, převrátí se, aby dopadli na nohy, a přitom mírně rozkrouží nohy. To pomáhá lépe absorbovat dopad pádu, ale může také vést k poranění hlavy a pánve, pokud spadnou dostatečně daleko. 

Pokud vaše kočka spadne na beton, může ztratit vědomí. Nepředpokládejte, že nepřežili; místo toho je okamžitě přiveďte do nouzové zvířecí nemocnice, abyste jim poskytli pomoc, kterou potřebují. 

Konečně, kočky mohou a jsou často zraněny při pádech z vysokých míst, ale ne trvale. Pokud je kočce poskytnuta okamžitá vhodná lékařská péče, má většina případů syndromu vysokého vzrůstu 90% šanci na přežití.

High-Rise syndromu lze předejít

Níže jsou uvedena některá fakta o syndromu vysokého vzrůstu. Přestože je tento typ zranění běžný, pomocí několika jednoduchých opatření mu můžete zcela zabránit.

Pokud chcete mít otevřená okna, vždy nainstalujte pevné a přiléhavé zástěny. Ty především zabrání pádu vaší kočky. Pokud na oknech nemáte obrazovky, nechte je zavřené. 

Nastavitelné zástěny by měly být pevně připevněny k oknům, aby je nesrazili zvědaví domácí mazlíčci nebo silný vánek.

Dětské ochranné kryty oken nejsou adekvátní náhradou za obrazovky. Přestože poskytují dětem mezery příliš malé, kočky se dokážou dobře protlačit. 

Syndrom vysokého vzrůstu se může objevit pouze tehdy, pokud má vaše kočka přístup do prostor, kde může spadnout na velkou vzdálenost, jako jsou otevřená okna nebo požární schodiště. Chcete-li svého mazlíčka plně chránit, držte kočky vždy uvnitř. To má další výhodu v tom, že je chrání před auty, jinými zvířaty, nemocemi i před nimi samotnými. Pokud chcete své kočce dopřát venkovní zážitky, můžete si zakoupit předem navržené celoobrazovkové výběhy pro dvorky, terasy a okna. 

Kočky hodně opotřebovávají nohy. Stejně jako o vaše nohy, i o kočičí tlapky je třeba pečovat, aby byly zdravé a silné. Nemusíte utrácet za manikúru a pedikúru, ale musíte své kočce udržovat zastřižené nehty a čisté tlapky. 

Zde je 10 praktických rad pro péči o tlapky vaší kočky.

1. Udržujte tlapky své kočky čisté

To je nejdůležitější část pro udržení zdravých tlapek vaší kočky. Každý den jim otírejte tlapky vlhkým hadříkem. Zkontrolujte mezi jejich tlapkami, zda nemají podestýlku nebo jiné nečistoty, které by mohly uvíznout. Vaše kočka by mohla onemocnět olizováním toxických látek ze svých tlapek, takže se ujistěte, že jste spolu s čištěním tlapek okamžitě uklidili jakékoli rozlité tekutiny, kterými může vaše kočka projít. To také pomůže udržet váš nábytek čistý.

2. Zkontrolujte jejich tlapky, zda nejsou zraněné

Zatímco otíráte polštářky tlapek vaší kočky, zkontrolujte, zda nedošlo k řezům nebo škrábancům. Ujistěte se, že vaše kočka nesebrala třísku nebo jiný cizí předmět. V případě malých ranek umyjte tlapku jemným mýdlem. Třísky lze odstranit pinzetou. Pokud dojde k vážnému zranění, vezměte kočku k ošetření k veterináři.

3. Poskytněte své kočce příležitosti k poškrábání

Není žádným tajemstvím, že kočky milují drbání. Kočky škrábou z mnoha různých důvodů, včetně broušení drápů, cvičení a označení svého území. Pokud chcete zachránit svůj nábytek, nabídněte své kočce různé škrabací plochy kolem vašeho domu. Obecně platí, že byste měli zajistit tolik škrábacích ploch, kolik je ve vašem domě koček, plus jednu navíc. Lze je zakoupit v obchodě nebo si je vyrobit vlastní. 

4. Udržujte kočičí nehty zastřižené

Každých pár týdnů stříhejte své kočce nehty, abyste udrželi jejich drápy krátké a omezili škrábání. Používejte ostré zastřihovače nehtů, protože tupé zastřihovače nejsou tak účinné. Než začnete, pohodlně kočku usaďte. Pravděpodobně se budete muset dopracovat k tomu, abyste jim ostříhali nehty. 

Pokračování

Jemně jim stiskněte tlapku, abyste odhalili jejich dráp. Stříhejte pouze průsvitnou bílou část nehtu. Růžová část je rychlá a bude krvácet, pokud se rozřízne. Nečekejte, že své kočce ostříháte všechny drápky na jedno posezení. Pravděpodobně bude trvat několik sezení, než je získáte všechny, zejména na začátku. Pokud máte pocit, že stříhání drápků vaší kočce je nepříjemné nebo to vaše kočka netoleruje, navštivte veterináře nebo kadeřníka, aby to provedl.

5. Zastřihněte chlupy mezi prsty vaší kočky

Dlouhosrsté kočky mohou mít chlupy mezi prsty, které je mohou obtěžovat. Pokud vaše kočka posedle olizuje srst, můžete ji jemně zastřihnout zaoblenými nůžkami.

6. Dávejte pozor na infekci

Pokud má vaše kočka zlomený nehet nebo řez, který není okamžitě ošetřen, může se nakazit. Pokud má vaše kočka oteklou tlapku nebo krev na polštářku nebo si všimnete nepříjemného zápachu nebo hnisu, nechte ji zkontrolovat veterinářem, zda nemá infekci.

7. Chraňte polštářky na tlapkách vaší kočky

Gumové, silné vycpávky na tlapkách vaší kočky tlumí jejich chodidla a izolují je před extrémy počasí. Mohou se však zranit z příliš horkých nebo příliš studených povrchů. Pomozte své kočce vyhnout se chůzi po horkých nebo zledovatělých površích nebo žíravých látkách. Ujistěte se, že všude, kde bude vaše kočka trávit čas, také zkontrolujete střepy skla nebo jiné nečistoty. Nenechte kočku chodit nikam, kam byste nechodili bosí. 

8. Dávejte pozor na kulhání

Pokud vaše kočka kulhá nebo dává přednost jedné tlapce, zkontrolujte její nohy, abyste zjistili, zda není problém. Pokud nevidíte žádný zjevný problém, ale chování přetrvává, možná budete muset vzít svou kočku k veterináři.

9. Poznejte známky polštářové nohy

Plazmatická pododermatitida, popř "polštářová noha," je neobvyklý stav, který postihuje polštářky chodidel. Protože to není nutně bolestivé, vaše kočka nemusí kulhat nebo se zdá, že ji to obtěžuje. Kočky s polštářovou nohou budou mít obvykle více než jednu nohu, ale ne všechny čtyři postižené. Polštář chodidel bude vypadat kašovitý a vyfouknutý a může být nafialovělý a vředovitý. 

Pokračování

Pokud u své kočky uvidíte příznaky polštářové nohy, domluvte si schůzku se svým veterinářem. Patku polštáře lze léčit léky nebo chirurgicky. 

10. Nenechávejte své kočce kleště

Mnoho lidí si myslí, že deklavace kočky je jednoduchý postup, který zahrnuje vytažení nehtů. Deklinace je však ve skutečnosti amputace poslední kosti každého prstu vaší kočky. U člověka by to bylo stejné jako uříznutí prvního článku každého prstu a nohy. Tato zbytečná operace nejen způsobuje bolest vaší kočce, ale také přináší rizika komplikací, jako je smrt tkáně a infekce. Ovlivňuje také způsob, jakým kočky poté chodí, protože mění přirozený způsob, jakým se kočičí noha dotýká země. 

WebMD Medical Reference Recenze: Amy Flowers, DVM, 28. června 2021

Zdroje

ZDROJE:

Zvířecí klinika Woodruff: "ZDRAVÉ Tlapky: DOMÁCÍ PÉČE O Tlapky PRO KOČKY A PSY."

ASPCA: "Tipy na péči o kočky."

Mezinárodní péče o kočky: "Poškrábání nábytku a koberců."

Humane Society of the United States: "Deklinace koček: Mnohem horší než manikúra."

VCA: "První pomoc pro roztrhané tlapky u koček."

Veterinární partner: "Plazmacelulární pododermatitida (polštářová noha) u koček."

Jak mám krmit novorozené kotě?

Koťata mladší 4 týdnů nemohou jíst pevnou stravu, ať už suchou nebo konzervovanou. Mohou pít mateřské mléko, aby získali živiny, které potřebují. Kotě se bude spoléhat na to, že přežijete, pokud jeho matka nebude poblíž.

Své novorozené kotě můžete krmit nutriční náhražkou, která se nazývá náhražka mléka pro kotě. Je nezbytné, abyste nekrmili kotě stejným mlékem, jaké konzumují lidé. Z typického kravského mléka může být kočkám velmi špatně. Pokud si nejste jisti, jakou náhražku mléka pro kotě vybrat, poraďte se s veterinářem. Mohou vám pomoci vybrat ten správný.

U mnoha sušených náhražek mléka není chlazení vždy vyžadováno. Pokud se ale připravuje mléko navíc, mělo by být skladováno v lednici. Chcete-li nakrmit kotě, postupujte takto:

Připravte vzorec. Zahřejte krmivo pro kotě lehce nad pokojovou teplotu. Otestujte teplotu krmiva těsně před tím, než kotě nakrmíte. Udělejte to tak, že si na zápěstí nakapete několik kapek přípravku, abyste se ujistili, že není příliš horké.

Udržujte věci čisté. Před a po každém krmení byste si měli umýt ruce a láhev, kterou jste kotě krmili. Doporučuje se také použít „koťátko“. Může to být župan nebo košile, kterou nosíte pouze při manipulaci nebo krmení kotěte. Používání hábitu pro kotě pomáhá snížit možnost šíření choroboplodných zárodků.

Jemně je krmte. S kotětem zacházejte opatrně. Kotě by mělo ležet na břiše vedle vás. Bylo by to stejné, jako by kojili od své mámy. Zkuste držet kotě v teplém ručníku, zatímco vám sedí na klíně. Najděte si polohu, která vám oběma vyhovuje.

Ať se ujmou vedení. Přidržte lahvičku s výživou u tlamy kotěte. Nechte kotě sát svým vlastním tempem. Pokud kotě nejí hned, jemně ho pohlaďte po čele. Hlazení stimuluje, jak by je matka čistila, a povzbuzuje kotě k jídlu.

Pokračování

Koťata potřebují jíst každé 3 hodiny, bez ohledu na to, kolik je hodin. Mnoho lidí si nastaví budík, aby nezmeškali krmení. To je užitečné zejména přes noc. Je důležité, abyste své kotě pravidelně krmili. Vynechání krmení move&flex a štítná žláza nebo překrmování může způsobit, že vaše kotě bude mít průjem nebo se u něj vyvine těžká dehydratace.